Dňa 29. marca 2025 sa na Detašovanom pracovisku bl. Sáry Salkaházi v Rožňave Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave uskutočnilo odborné kolokvium pod názvom „Sociálna práca v praxi – zažiť, pochopiť, pomáhať“. Toto podujatie bolo usporiadané pri príležitosti Svetového dňa sociálnej práce (18. marec) s cielenou snahou priblížiť študentom realitu tejto pomáhajúcej profesie.
Slávnostné otvorenie
Podujatie sa začalo registráciou účastníkov, po ktorej nasledovalo slávnostné otvorenie. Moderátor kolokvia PhDr. Marek Koltáš, PhD., MBA privítal všetkých prítomných a zdôraznil dôležitosť pochopenia a pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Slovo odovzdal prof. PhDr. Márii Kilíkovej, PhD., MPH vedúcej detašovaného pracoviska, ktorá kolokvium oficiálne otvorila a vo svojom príhovore podčiarkla význam sociálnej práce v spoločnosti.
Nasledoval príspevok prof. PhDr. Anny Bérešovej, PhD., garantky študijného programu Sociálna práca, ktorá priblížila dôležitosť Svetového dňa sociálnej práce a jeho odkaz pre odborníkov v tejto oblasti. Pre účastníkov podujatia boli pripravené aj sprievodné aktivity, ako napríklad nástenná tabuľa s osobnými výpoveďami o sociálnej práci a fotostena, ktorá mala na podujatí svoju premiéru. Osobitným príspevkom bolo aj video, ktoré špeciálne pre toto podujatie pripravili študenti 1. ročníka (Bc. stupeň) študijného programu Sociálna práca: VIDEO
Simulačný workshop: „Život v topánkach klienta“
Najsilnejšou časťou programu bol interaktívny simulačný workshop, v ktorom si študenti na vlastnej koži vyskúšali rolu klientov a sociálnych pracovníkov. Cez desať realistických životných scenárov sa ocitli v situáciách, ktoré denne riešia odborníci v rôznych inštitúciách v oblasti sociálnej práce, či priamo v teréne.
Medzi simulované príbehy patrili osudy osôb v extrémnej sociálnej tiesni: muža po výkone trestu, bezdomovca, matky s deťmi utekajúcej pred domácim násilím, či seniora s obmedzenou mobilitou. Študenti v rolách klientov prechádzali „inštitúciami“, kým sociálni pracovníci hľadali možné riešenia.
Reflexia a odborná diskusia
Po intenzívnych simuláciách nasledovala diskusia a reflexia. Študenti sa delili o svoje dojmy a pocity zo situácií, ktoré absolvovali. Zhodli sa na tom, že byť v koži klienta je oveľa náročnejšie, ako by sa mohlo zdať. Odborná komisia hodnotila jednotlivé simulácie a poskytla dôležitú spätnú väzbu o možnostiach zlepšenia sociálnej pomoci v praxi.
Prezentácia výskumných projektov
Druhou časťou kolokvia bola prezentácia štyroch výskumných projektov študentov druhého ročníka magisterského štúdia. Výnimočné výskumy priblížili problematiku intervencií pri zanedbávaní detí a inovácie v terénnej sociálnej práci, ďalej prácu multidisciplinárneho tímu pri poskytovaní intervencií v prospech ukrajinských odídencov. Ďalším prezentovaným výskumom bol aj hodnotný príspevok na tému Fundraising ako metóda sociálneho pracovníka pre profesionálne získavanie zdrojov v prospech klienta v regióne Gemer. Odbornú komisiu najviac zaujal výskum: Komparácia metód sociálnej práce a adiktológie s drogovo závislými klientmi v resocializačných zariadeniach na Slovensku a v Maďarsku.
Podujatie ukázalo, že sociálna práca je viac než len profesia – je to poslanie, ktoré si vyžaduje empatiu, odborné znalosti a schopnosť riešiť náročné životné situácie.
Na záver moderátor poďakoval všetkým účastníkom za aktívnu účasť a povzbudil študentov, aby si z dnešného odborného kolokvia odniesli cenné poznatky a nové pohľady pre svoju budúcu prax.